Не нехтуйте правилами безпеки на воді!

Проблема безпечної поведінки на воді завжди є вкрай актуальною, а нехтування нею призводить до трагедій.

За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), щороку на водоймах внаслідок утоплень гине 236 000 людей.

З початку 2023 року року на водоймах України загинуло 543 людини, з яких 45 – діти.

На Житомирщині кожного року стається близько 60-80 утоплень (у 2020 році – 66 випадків, у 2021 році – 86 випадків).

voda

Правила поведінки на воді для дітей та дорослих:

плавайте виключно в спеціально відведених і обладнаних для цього місцях, що відповідають вимогам безпеки;

не стрибайте у воду в місцях, де вам невідомі глибина та стан дна;

не запливайте за межу купання в акваторії, огороджену буями;

діти повинні перебувати під постійним наглядом дорослих — не дозволяйте дітям купатися самостійно та довго перебувати під водою, затримавши дихання;

пам’ятайте, що організовувати у воді ігри, пов’язані з пірнанням, захватами та підтопленням, — дуже небезпечно;

не заходьте у воду в стані алкогольного сп’яніння, адже тоді люди втрачають пильність і не можуть адекватно зорієнтуватися в разі небезпечної ситуації;

не підпливайте до моторних суден, вітрильників, веслових човнів та інших плавзасобів;

не залазьте на технічні споруди, попереджувальні знаки та буї;

не використовуйте для плавання автомобільні камери, плоти, лежаки, дошки.

Як надати домедичну допомогупостраждалим внаслідок утоплення:

1. Переконайтеся у відсутності небезпеки.

2. Якщо постраждалий у воді:

киньте йому рятувальний засіб (рятувальний круг, м’яч тощо);

підпливати до постраждалого треба зі спини, при цьому слід користуватися рятувальним жилетом або іншими засобами, які допоможуть утримуватися на воді (рятувальний круг, надувний матрац тощо);

наблизившись до постраждалого, попросіть його заспокоїтись та поясніть, що ви в змозі надати допомогу;

якщо постраждалий без свідомості та перебуває у воді, переверніть його на спину, перевірте наявність дихання;

якщо постраждалий дихає, транспортуйте його до берега;

для витягування постраждалого з води бажано залучити 2-3 осіб і треба зафіксувати шийний відділ хребта.

3. На березі у постраждалого без свідомості перевірте наявність дихання.

4. Викличте бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги.

5. Якщо у постраждалого відсутнє дихання, розпочніть серцево-легеневу реанімацію.

6. Якщо постраждалий дихає, до прибуття бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги зафіксуйте шийний відділ хребта, забезпечте прохідність дихальних шляхів.

7. Якщо постраждалий не дихає, не видаляйте воду з легень, розпочніть серцево-легеневу реанімацію. За наявності автоматичного зовнішнього дефібрилятора — наклейте електроди, попередньо витерши шкіру грудної клітки.

8. Якщо постраждалий у воді й не дихає, швидко транспортуйте його до берега, адже натискання на грудну клітку у воді неефективне.

9. Забезпечте постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги.

10. У разі погіршення стану постраждалого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги повторно зателефонуйте диспетчеру екстреної медичної допомоги.

Дбайте про власну безпеку і в разі виникнення надзвичайної ситуації негайно телефонуйте до Служби порятунку за номером 101! Будьте пильними, бережіть себе та своїх близьких!

За матеріалами Центру громадського здоров’я МОЗ -- відділ комунікації, організаційної та інформаційно-роз’яснювальної роботи ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».