Розсіяний склероз: міфи та реальність

Розсіяний склероз – складна хронічна хвороба, що вражає зорові нерви, головний та спинний мозок, призводить до серйозних порушень й інвалідності. Достеменно поки невідомо, чому виникає розсіяний склероз. Водночас виявлення проблеми на ранніх стадіях запобігає загостренням і сповільнює прогресування хвороби.

 skler

Що таке розсіяний склероз?

Розсіяний склероз – гетерогенне, хронічне, запальне і демієлінізуюче захворювання центральної нервової системи з ураженням білої речовини головного та спинного мозку. Простіше кажучи, це хвороба, що вражає головний мозок, зорові нерви, спинний мозок і призводить до серйозних фізичних змін й інвалідності.

Більше 2,5 млн людей у світі мають розсіяний склероз. За останні роки поширеність цього захворювання зросла. Причинами можуть бути різні фактори, зокрема – більша тривалість життя пацієнтів, вчасна діагностика: зростає кількість випадків, виявлених на ранніх стадіях.

Про причини і симптоми розсіяного склерозу

Причини розвитку розсіяного склерозу поки невідомі. Вважається, що хвороба розвивається у людей, які генетично схильні до неї. У якийсь момент імунна система “неправильно” відповідає на певний зовнішній подразник (наприклад, вірус інфекційної хвороби) - замість того, щоб атакувати вірус, імунітет починає атакувати оболонки нервових волокон (мієлінові оболонки та клітини, що виробляють мієлін). Так виникає імуноопосередковане гостре, а пізніше — хронічне запалення.

Зазвичай, хоча і не завжди, симптоми розсіяного склерозу розвиваються у 20-40 років. Жінки хворіють в 2-3 рази частіше ніж чоловіки.

Симптоми розсіяного склерозу часто залишаються непоміченими на перших стадіях. Тому обов’язково зверніться до свого лікаря, якщо помітили такі ранні ознаки розсіяного склерозу:

-                     погіршення або втрата зору в одному оці, що супроводжується болем при русі очного яблука;

-                     подвоєння в очах;

-                     прогресуючі порушення чутливості та/або слабкість кінцівок;

-                     проблеми з підтриманням рівноваги, нестійкість або незграбність;

-                     патологічні відчуття, що поширюються по спині у напрямку зверху вниз, іноді з переходом на кінцівки, при нахилі голови вперед (симптом Лермітта).

Профілактика

Розсіяний склероз невиліковний, тому лікування здебільшого націлене на боротьбу з рецидивами для полегшення симптомів.

Існують первинний та вторинний методи профілактики розсіяного склерозу.

Первинний включає в себе необхідність ведення здорового способу життя, що передбачає чергування й розумний розподіл навантажень та відпочинку. Медики рекомендують відмовитися від шкідливих звичок – алкоголю та паління.

Вторинний метод полягає у запобіганні загострень захворювання. Лікарі ставлять перед собою завдання якомога довше утримувати хворого у стані ремісії. Для цього медики використовують препарати превентивної терапії, які уникають активного розвитку розсіяного склерозу.

Будьте здорові та не хворійте!

Відділ комунікації, організаційної та інформаційно-роз’яснювальної роботи ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».