Високий тиск: Симптоми, профілактика, дієта

17 травня - Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією. Він відзначається за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я з 2006 року. Підвищений артеріальний тиск або артеріальна гіпертонія – основний грізний фактор розвитку інфаркту міокарда та ішемічного інсульту.

 tysk V

Цифри і факти

• Універсальні показники артеріального тиску: 120-129/70-79 мм рт. ст. у пацієнтів до 65 років, 130-139/70-79 мм рт. ст. у пацієнтів 65 років і старше. Вищі показники є ознакою артеріальн6ої гіпертонії.

• За даними статистики, близько 45% хворих людей не знають, що вони мають високі цифри артеріального тиску.

• Гіпертонія часто зустрічається у людей віком від 50 років. З віком люди ведуть більш сидячій спосіб життя, їхня маса тіла може збільшуватися - тому поширеність артеріальної гіпертонії серед людей старшого віку зростає.

• За даними Європейського товариства кардіологів (ESC) та Європейського товариства гіпертензії (ESH) є постійний взаємозв’язок із частотою появи серцево-судинних захворювань та підвищенням артеріального тиску.

• Серед чинників ризику виникнення артеріальної гіпертонії виділяють: стать (у жінок гіпертонію виявляють частіше), вік (люди старшого віку мають підвищений ризик), а також підвищений рівень холестерину.

• Кількість людей з артеріальною гіпертонією у світі за останні 30 років зросла майже вдвічі - з 650 мільйонів до 1,3 мільярда осіб. На гіпертонію страждає 25% чоловіків і 20% жінок.

• За даними ВООЗ, гіпертонія значно збільшує ризик хвороб серця, головного мозку та нирок, а також є однією з основних причин смерті та захворювань у світі. Від ускладнень гіпертонії щорічно у світі помирають близько 17 мільйонів людей.  

• Серед осіб похилого віку артеріальна гіпертонія зустрічається у 85-90%.

• Третина населення України (34,8%) має підвищений артеріальний тиск. На початку 2020-х років в нашій державі налічувалося понад близько 10 мільйонів хворих на артеріальну гіпертонію, в Житомирській області - понад 350 тисяч таких хворих.

Симптоми високого тиску:

• частий підвищений тиск;

• головний біль (найчастіше — в потиличній чи тім’яній частині); 

• періодичний шум у вухах;

• потемніння в очах та запаморочення;

• біль у ділянці серця;

• прискорене серцебиття (понад 90 разів на хвилину) у спокійному стані; 

• відчуття задухи.

Основні профілактичні заходами проти високого тиску:

зниження солі в раціоні;

відмова від куріння та вживання алкоголю;

збалансоване харчування (достатнє вживання овочів та фруктів);

регулярна фізична активність;

втрата зайвої ваги.

7 правил харчування при гіпертонії

1. Перейдіть на дробове харчування. Розподіліть денний раціон таким чином, щоб харчуватися рівномірними порціями 5-6 разів на день. А перед сном краще з'їсти невеликий фрукт або випити склянку нежирного кефіру.

2. Обирайте нежирне м'ясо. Найчастіше гіпертонія виникає на тлі закупорки судин бляшками холестерину, що міститься в жирному м'ясі та копченостях. Курка, індичка або телятина, приготовані без олії - найкращий вибір для тих, хто страждає на гіпертонію.

3. Їжте менше продуктів, що містять тваринні жири: ковбаси, жир, вершкове та топлене масло. Намагайтеся, щоб у раціоні як мінімум 30% жирів були рослинного походження. Смажте без тваринного жиру, а в тушковані страви додавайте соняшникову або оливкову олію.

4. Їжте більше овочів. Продукти, багаті на клітковину, дають змогу знизити рівень шкідливого холестерину в крові, перешкоджаючи його всмоктуванню.

5. Їжте менше цукру. Легкозасвоювані вуглеводи, що провокують набір зайвих кілограмів, з раціону краще виключити. Таким чином знизиться ризик надмірної ваги. Тож тістечка, печиво, торти і цукерки доведеться забути, замінивши їх фруктами і сухофруктами, овочами і продуктами з цільного зерна.

6. Збільште дозу магнію та калію. Це дасть змогу зміцнити серцевий м'яз і підвищити його витривалість. Додайте до раціону крупи, капусту, курагу, моркву і буряк. Багатими на ці важливі мікроелементами є також морська капуста, морепродукти і нежирна морська риба.

7. Не голодуйте. Пости і суворі дієти з різким обмеженням будь-яких груп продуктів за гіпертонії протипоказані.

Зміни режиму харчування та способу життя можуть поліпшити контроль артеріального тиску - проте медикаментозне лікування буває необхідним для людей, для яких зміна способу життя є не ефективною або недостатньою.

   Якщо ви вперше виявили у себе тиск у стані спокою вище 140/90, турбують головний біль, шум у вухах, слабкість — зверніться до лікаря.

Відділ комунікації, організаційної та інформаційно-роз’яснювальної роботи ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».